تبلیغات
اسماعیلیه نیوز - قسمت اول کتاب هفت رکن دین(کتاب فقهی معاصر اسماعیلیان)
پایگاهی برای شناخت مذاهب اسلامی با رویکردی تقریبی

توضیحات :

انشاءالله به مرور زمان متن کامل کتاب رساله هفت رکن دین در عبادات اهل یقین آقای دکتر امیر حسین شاه خلیلی را برای استفاده همه برادران و خواهران روحانی در این وبلاگ قرار می دهیم.

 

مقدمه

« و بَشَّّرِ الَّذینَ ءَامَنُوا و عَمِلُوا الصَّالِحاتِ اَنَّ لَهُم جنَّاتٍ تَجرِی من تَحتِها الاَنهَارُ... »

                                                                                              ۵۲/۲

حمد و سپاس سزاوار خدایی است که عقل ها از درک ذات او عاجزند و زبان ها از بیان صفات او کوتاه و درمانده؛ و صلوات و ردود بر حضرت محمد(ص) خاتم الانبیاء و المرسلین و بر اولاد پاک او. و اَشهداَن لا اِله الا الله وحَدهُ لا شریکَ لَه و اَنّ محمداً عَبدَهُ و رَسُولهُ و انَّ علیاً حُجتهَ و ولیه ،و صلی الله علی سیدنا محمد(ص) وآله.

نیاز مبرم جامعۀ مسلمانان شیعۀ اسماعیلی در دوران کنونی موجب شد تدوین و نشر رساله ای موجز که بتواند راهنمای اعمال عبادی پیروان این مذهب بوده،پاسخگوی مسائل دینی آن ها باشد، در دستور کار قرار گیرد.کتاب دعائم الاسلام که مهم ترین کتاب فقهی و آیینی شیعیان اسماعیلی است،خوشبختانه سالیان پیش تصحیح و پس از نشر به زبان عربی،به زبان پارسی نیز ترجمه شد و در ایران به چاپ رسید.این کتاب اصلی ترین کتاب دینی مسلمانان شیعه اسماعیلی است که آن را حُجتی بزرگ،فقیه،متکلم،فیلسوف،ادیب،قاضی ممتاز و برجسته، دانشمندی توانا و مومنی مخلص که خداوند یکتا در کتاب مبین خود آن ها را به صفت اخلاص ستوده و آن ها را مئخلصین نامیده، زیر نظر مستقیم امام شیعه اسماعیلی نوشته و حدود هزار و صد سال پیش منتشر ساخته است. دعائم الاسلام کتابی است که باید در خانه هر مسلمان شیعه موجود باشد و هیچ یک از پیروان این مذهب از آن بی نیاز نیست.

امّا در عین حال نیاز به کتابی خلاصه تر که بتواند پاسخ گویی نیاز امروز جامعه مسلمانان شیعه اسماعیلی در جهان باشد و راهنمای آداب عبادی و انجام فرایض دینی آن ها قرار گیرد و در ضمن از پرداختن به موضوعاتی که در جهان امروز دیگر موضوعیتی ندارند به دور باشد،کاملاْ احساس می گردید. بنابراین، لازم دیدیم که با توفیق الهی کتابی جامع و مختصر فراهم و در اختیار نیازمندان آن قرار دهیم.

آگاهی یافتن در مورد دین واجب و هر مسلمانی موظف است از راه پژوهش یا از طریق فراگرفتن از عالمان راستگو و مومن از دین و اعتقادات خود آگاهی کامل پیدا کند. آموختن و فراگرفتن مسائل دینی از اولویت های زندگانی است و این وظیفۀ مهم تحت هیچ شرایطی از هیچ انسان بالغ و عاقلی ساقط نمی شود. شخص نا آگاه به مسائل و تکالیف دینی و اعتقادی، اگر بالغ و عاقل باشد، مقصر و زیان کار است.صِرف تقلید موجب رستگاری نیست. این آگاهی نباید تنها محدود به ظواهر امور دینی باشد. بلکه باید معنی و باطن آن ها را هم در برگیرد. ظاهر بدون باطن وباطن بدون ظاهر پذیرفتنی نیست. اعتقادات و انجام اعمال عبادی که بر اساس بصیرت و دانش و آگاهی نباشد، نمی تواند مایۀ نجات و رستگاری و سعادت دو جهان شود. دعوت حضرت محمد(ص) و رسالت آن حضرت برای سعادت و رستگاری انسان ها و تکمیل مکارم اخلاق و تربیت معنوی مردم بود. قرآن مجید همواره بر تربیت و تهذیب و تزکیه تاکید می فرماید.

حکیم ناصر خسرو در کتاب وجه دین می فرماید:«کسانی که بی بصیرت و بی دانش دین پذیرفته اند، آن دین بر ایشان بدعت باشد و چون دانش را بیاموزند و به علم کار کنند از دوزخ رسته و به بهشت رسیده باشند هم بدین جهان اندر حدّ قوت و هم در آن جهان اندر حّد فعل.»

در انجام اعمال عبادی، اصل این است که این اعمال از روی صدق و اخلاص انجام گیرند، و نه از روی ریا و به منظور تظاهر یا از روی عادت. اعمال ریایی در شخص ریاکار نتیجه ای کاملاً عکس ایجاد می کند و او را از مسیر انسانی و صراط مستقیم خارج کرده، به موجودی ظاهراً انسان و باطناً مسخ شده تبدیل می کند. چنین انسانی از مقام خود سقوط نموده، مبدلّ به شیئی در میان اشیاء این جهان می شود. اعمال عبادی باید بر اساس اعتقاداتی مبتنی بر معرفت و آگاهی انجام گیرند. معرفت و آگاهی شکل دهندۀ نحوۀ زندگی این جهانی انسان و تعیین کنندۀ سمت و سوی او در جهت تکامل معنوی و بُعد تعالی وجود است.

هر چه معرفت و آگاهی انسان به حقیقت و معنای اعمال عبادی بیش تر شود، توجه و علاقه او به انجام این اعمال زیادتر می شود؛ به گونه ای که در نزد کسانی که به مرحله ایمان یقینی رسیده و اهل یقین هستند، هیچ چیز مطلوب تر و بهتر از عبادت نیست. عبادت برای آن ها شوق دیدار و سعادت بار یافتن به حضور معبود و مطلوب است.

بنابراین، بر خلاف آن چه که بعضی از گمراهان و بدعت گذاران پنداشته اند، معرفت و آگاهی به حقیقت و معنا و باطن اعمال عبادی نه تنها انسان را از انجام آن ها معاف نمی سازد، بلکه شوق او را در انجام و اجرای این اعمال بیش تر و شدیدتر می سازد. این که ناآگاهان از روی بی خردی و کج فهمی گمان برده اند که باطن ضد ظاهر و ظاهر ضد باطن است و کسی که درک باطن کرد ملزم به رعایت ظاهر نیست، فریب و دروغی بیش نیست. ابوحاتم رازی، متفکر بزرگ مسلمانان شیعۀ اسماعیلی، می گوید: «هنگامی که عمل و مراسم ظاهری دین در میان نباشد، تأویل و باطن دعوت حقیقی هم در میان نخواهد بود، زیرا دعوت بر شریعت استوار می شود و تأویل اقتضای تنزیل و باطن اقتضای ظاهر و معنی اقتضای مصداق را دارد و اگر ظاهری نباشد باطنی و دعوتی و شریعتی نخواهد بود. پس مخلوقات رها و بیهوده و نادان خواهند شد، زیرا علم آمیخته با عمل است و عمل نزد حکما  ریشه حکمت است.»

چنین افرادی بدعت گذاران در دین هستند که از صراط مستقیم الهی منحرف شده، نه تنها خود گمراه و زیانکار شده اند، بلکه برداشت های غلط و ناآگاهانه ای را در میان ناآشنایان با اصول اعتقادات مسلمانان شیعۀ اسماعیلی پدید آورده اند.

آن چه در این مذهب بر آن تأکید شده، این است که اعتقادات و اعمال عبادی باید بر اساس معرفت و آگاهی و شناخت باشد. انسان مسلمان ملزم به کسب شناخت و آگاهی در مورد اعمال عبادی و اعتقادات خود است زیرا اعتقادات شکل دهندۀ هستی او و سازندۀ هویت او هستند. ولی چنین آگاهی و شناختی به هیچ وجه بار تکلیف و لزوم انجام اعمال را از انسان ساقط نمی گرداند، بلکه موجب انجام هر چه بیش تر و دقیق تر اعمال عبادی می شود.

رسول خدا(ص) فرمود: بدعت مگذارید که هر بدعتی گمراهی و هر گمراهی در آتش است. قاضی نعمان در کتاب شریف دعائم الاسلام می گوید:« خدای عزّوجلّ در کتابش فرایضی را بر ما واجب دانسته است. پس آیا کسی حق دارد که فریضه ای را که خدای عزّوجلّ بر آن تأکید کرده است، از کتاب خدا ساقط کند؟ و آیا کسی می تواند یکی از فرایض را ترک کند بدین دلیل که بر فرایض دیگر تأکید و سفارش شده است؟ چنین چیزی را هیچ دانا و نادانی نمی گوید؛ و ما نشنیده ایم که هیچ یک از مردم چنان پنداشته باشند یا بدان اشارتی رفته باشد. » 

از درگاه خداوند منّان و حکیم بی همتا مسئلت داریم در پرتو انوار رحمانی و فروغ هدایتش، سعادت رسیدن به ایمانی مبتنی بر خرد و آگاهی و دانش را به ما ارزانی دهد؛ ایمانی که وجود ما را دگرگون سازد و ما را در مسیر تعالی و بُعد عمودی وجود به گونه ای قرار دهد که شایسته خطاب الهی « وَ لَقد کرّمنا بنی آدم » باشیم و ما را تا بی کران وجود به حرکت درآورد و به سعادت و رستگاری دو جهان نایل گرداند. بنبیّه و آله.

حضرت امام محمد باقر (ع) فرمود اسلام بر هفت رکن و ستون بنا شده است: ۱- وَلایت(ایمان)؛ ۲- طهارت؛ ۳- نماز؛ ۴- روزه؛ ۵- زکات و خمس؛ ۶- حج؛ و ۷- جهاد.

بر همین اساس، این کتاب عبادی را بر هفت باب تنظیم کرده ایم و آن را « رساله هفت رکن دین » نام نهادیم.

تمامی هفت رُکن دین، هفت حدود الهی، هفت مقام معنوی، هفت آزمایش بزرگ، هفت میقات الهی و هفت پلۀ نردبان معراج سعادت و رستگاری و رسیدن به مقام انسان کامل و قرب الهی است.

امید است با عنایات و الطاف الهی پویندگان صراط مستقیم الهی را از آن بهره ای حاصل آید، انشاءالله.

حسبنا الله و نعم الوکیل و السلام علی سیّدنا محمّد(ص) و آله

امیر حسین شاه خلیلی

+ 
 
موضوعات
نویسندگان
برچسب ها
بشهت وجهنم از دیدگاه ناصر خسرو , عزاداری+اسماعیلیه , مذهب دروزیان , ایمن الظواهری رهبر گروه القاعده , فضایل امیر المومنین علی علیه السلام , فلسطین , عبدالله میمون , درود شریف , رحیم پور/شیعه واقعی درد دین دارد , اهل سنت , اسماعیلیه خالصه , وهابیت , آیت الله جوادی آملی-زیارت عاشورا , ابن تیمیه ناصبی , ابو یعقوب سجستانی , بدعت , علت تفاوت نماز خواند شیعیان با اهل سنت , اسماعیلیه در خاورمیانه , اسماعیلیان هند , انگشتر بخشی حضرت علی علیه السلام , مهدویت از دیدگاه اسماعیلیه , کودک عربستانی , جهاد در فریضه غائبه , رهبر دروزیان در زمان حاضر , آیا امام اسماعیلیان دارای ویژگی امامت است؟ , داعش , احتجاجات امیر المومنین بر حقانیت خودش , مبارزه امام علی در خیبر , امامت از دیدگاه اسماعیلیه , مکتب القرآن , دکتر عصام العماد شیعه مستبصر , مروری بر زندگی حسن صباح , اسماعیلیان قهستان , تاویل از دیدگاه ناصر خسرو , شیعه وانشعابات آن , یهودی سازی فلسطین , صلوات , حج در اعتقادات اسماعیلیه , قیامت از دیدگاه نزاریان , الهم صل علی محمد و علی آل محمد , ارتباط القاعده با آمریکا , حدیث منزلت , سید ابوالفضل برقعه ای , سید مصطفی حسینی طباطبائی , جن از دیدگاه داعی ابن ولید , خوجه های اثنی عشری , توحید از دیدگاه اسماعیلیه , ارتباط آقاخان اول با انگلیسی ها , زکریا الجابر , معاد جسمانی ,
لینک دوستان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت